IKM Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe IKM?

Program Mieszkanie dla Młodych zyskał sporą popularność w naszym kraju, jednak ostatnie dotowania zakończyły się jeszcze na początku stycznia tego roku. Nasz rząd jest obecnie w trakcie przygotowywania kolejnej, bardzo ciekawej oferty dla młodych osób, Indywidualnych Kont Mieszkaniowych IKM.

IKM – zapowiada się kolejny sukces

Posiadacze Indywidualnych Kont Mieszkaniowych będą mogli zaoszczędzić podatek od zysków kapitałowych wynoszący obecnie 19%. Ponadto nasz rząd ma przygotować premie dla osób spełniających określone kryteria, które niestety nie zostały jeszcze ogłoszone. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być uzupełnieniem trwającego obecnie już od jakiegoś czasu programu Mieszkania Plus w ramach którego Polacy mogą się ubiegać o atrakcyjny najem mieszkań, które oddane do użytku zostaną wiosną tego roku.

IKM – na co zwrócić uwagę?

Trzeba pamiętać, że Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą zakładane w podmiotach niezwiązanych z rządem, dlatego oprocentowanie naszych oszczędności może być różne. Obecnie zapowiedziano, że w ramach programu IKM konta zakładać będziemy mogli między innymi w placówkach banku PKO BP, Pekao S.A., BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, mBank, Bank Zachodni WBK, Milienium Bank oraz w kilku SKOKach. Przed założeniem konta powinniśmy dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych podmiotów, bo z całą pewnością będą się one różnić.

IKM – czy warto interesować się programem Indywidualnych Kont Mieszkaniowych?

Program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych może niewątpliwie pozytywnie wpłynąć na nasze środki i pozwoli w dłuższym czasie zaoszczędzić na wymarzone mieszkanie czy remont. Trzeba jednak pamiętać, że nasze fundusze muszą znajdować się na koncie oszczędnościowym nie krócej niż pięć lat. Jeśli będziemy chcieli wypłacić je szybciej, to będzie trzeba liczyć się ze stratą naliczonych odsetek i premii dodawanych przez rząd. Oszczędności będzie można wykorzystać nie tylko na zakup mieszkania i remont, ale również na budowę domu oraz wpłatę własną na zakup nieruchomości. Co ważne, trzeba będzie określić na co konkretnie chcemy przeznaczyć zgromadzone przez nas fundusze.

Kiedy będziemy mogli założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Proces legislacyjny Indywidualnych Kont Mieszkaniowych miał zakończyć się na początku stycznia tego roku. Nasz rząd potrzebował jeszcze trochę czasu na odpowiednie przygotowanie programu. Nie znamy jeszcze dokładnych dat wejścia w życie IKM, jednak minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk zapewnia, że nastąpi to już niebawem.