IKM

Czy Indywidualne Konta Mieszkaniowe osiągną tak duży sukces jak Mieszkania dla Młodych?

Przez kilka ostatnich lat młodzi Polacy bardzo chętnie sięgali po dofinansowania z programu Mieszkania dla Młodych, które pozwalały im na zakup swojego wymarzonego mieszkania. Ostatnia pula środków w ramach MdM została wyczerpana na początku stycznia tego roku. Rząd przygotował już kolejne, bardzo ciekawe programy wspierające mniej zamożnych Polaków, jakim są Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe uzupełnieniem programu Mieszkania Plus

W najbliższych latach Polacy będą mogli po raz pierwszy składać wnioski o wzięcie udziału w programie Mieszkania Plus. W ramach niego możemy otrzymać możliwość wynajęcia nowego mieszkania (obecnie lokale są w trakcie budowy) po bardzo niskich kosztach. Program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych ma być uzupełnieniem Mieszkania Plus. Pozwoli on na odłożenie środków na zakup mieszkania, remont czy budowę domu. Będą one mogły być wykorzystane również na zaliczkę nowego mieszkania deweloperskiego. IKM są kontami oszczędnościowymi o procencie ustalonym przez bank, które nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych wynoszącym obecnie 19%. Nasz rząd zapowiedział również realizację premii dla osób spełniających określone kryteria, które niestety nie zostały jeszcze ogłoszone.

IKM – gdzie założyć?

Obecnie swój udział w programie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych IKM zadeklarowało już kilka banków niezwiązanych w żaden sposób z polskim rządem. Są to między innymi Pekao S.A., BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, mBank, Bank Zachodni WBK, Millennium Bank oraz SKOKI. Warto zauważyć, że oprocentowanie kont może się różnić w zależności od banku, więc przed podpisaniem umowy polecamy dokładnie zapoznać się z warunkami.

Kiedy będzie można założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Obietnice naszego rządu o uruchomieniu programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych IKM na początku tego roku nie zostały niestety spełnione. Szacuje się, że zostanie on oficjalnie przedstawiony w okolicach marca i właśnie od wtedy będzie można składać pierwsze wnioski w bankach o otworzenie kont. Warto wiedzieć, że zgromadzone tam środki będzie można wybrać w każdej chwili, jednak przed upływem pięciu lat nie otrzymamy zarobionego procentu oraz premii oferowanych przez państwo. Nasze pieniądze będą zatem zamrożone. Co ważne, trzeba będzie określić na co konkretnie chcemy przeznaczyć zgromadzone przez nas fundusze. Jeśli będziemy chcieli zrobić remont, to niezbędne będzie wskazanie potrzebnych materiałów do realizacji projektu.