IKM Indywidualne Konta Mieszkaniowe rozwiązaniem problemów polskich rodzin?

Trwający od 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych zdobył w naszym kraju niezwykle dużą popularność. Jej szczyt przypada na ostatnie lata trwania. W 2017 roku wykorzystanych zostało aż 99% przygotowanych środków, a w pierwszym roku wykorzystanych zostało tylko 34%. Mieszkanie dla Młodych ma zostać po części zastąpione przez Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych przygotowywany jest przez rząd od początku 2017 roku. Planowo miał wystartować w styczniu tego roku, jednak proces legislacyjny został przedłużony o kilka tygodni. Minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk zapewnia, że program ruszy już niebawem. Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być całkowicie zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, który obecnie wynosi 19%. IKM to konta oszczędnościowe, których środki z założenia mają zostać wykorzystane na zakup mieszkania, remont lub budowę domu. Państwo ma od czasu do czasu oferować osobom posiadającym tego typu konta atrakcyjne premie na określonych warunkach. Indywidualne Konta mieszkaniowe będą uzupełnieniem trwającego obecnie programu Mieszkania Plus w ramach którego możemy ubiegać się o najem nieruchomości na atrakcyjnych warunkach.

Gdzie założyć Indywidualne Konto Mieszkaniowe?

Program IKM mają realizować niezależne banki, niezwiązane z rządem. Oprocentowanie w różnych placówkach może się różnić, dlatego trzeba będzie dobrze przeanalizować wszystkie oferty. Obecnie chęć uczestnictwa w projekcje zgłosiły takie firmy, jak: PKO BP, Pekao S.A., BGŻ BNP Paribas, Alior Bank, mBank, Bank Zachodni WBK oraz Milenium Bank.

Czy zgromadzone przez nas środki będą zamrożone?

Tak jak w przypadku klasycznego konta oszczędnościowego, wypłacanie środków z Indywidualnego Konta Mieszkaniowego jest możliwe, jednak wiążę się z utratą zarobionych odsetek. Przewidywany czas trwania programu dla jednej osoby to pięć lat i dopiero po tym czasie możemy otrzymać zgromadzone pieniądze wraz z premiami od państwa oraz zarobionym procentem. Oszczędności będzie można wykorzystać nie tylko na zakup mieszkania i remont, ale również na budowę domu oraz wpłatę własną na zakup nieruchomości. Co ważne, trzeba będzie określić na co konkretnie chcemy przeznaczyć zgromadzone przez nas fundusze.

Do kogo jest skierowany program IKM?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą przeznaczone dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup własnego lokum, a zarobki są jednocześnie zbyt wysokie, aby starać się o mieszkanie socjalne. W takie sytuacji wbrew pozorom jest wielu z nas. Obecnie szacuje się, że jest to aż 40% polskich rodzin.

Czy Indywidualne Konta Mieszkaniowe osiągną tak duży sukces jak Mieszkania dla Młodych?

Przez kilka ostatnich lat młodzi Polacy bardzo chętnie sięgali po dofinansowania z programu Mieszkania dla Młodych, które pozwalały im na zakup swojego wymarzonego mieszkania. Ostatnia pula środków w ramach MdM została wyczerpana na początku stycznia tego roku. Rząd przygotował już kolejne, bardzo ciekawe programy wspierające mniej zamożnych Polaków, jakim są Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Czytaj dalej Czy Indywidualne Konta Mieszkaniowe osiągną tak duży sukces jak Mieszkania dla Młodych?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – założenia

Jakie są założenia Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które są jednym z trzech elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego?  Pozostałe elementy IKM to Mieszkanie Plus (program dla obywateli, którzy nie posiadają mieszkania) oraz wsparcie budownictwa społecznego czynszowego. Czytaj dalej Indywidualne Konta Mieszkaniowe – założenia